Ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.Rinoplasti nedir konusu sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde büyük bir ilgi görüyor. En kısa tanımıyla ‘burnun yeniden şekillendirilmesi’ olan rinoplasti ameliyatları pek çok farklı amaçla gerçekleştirilebilir. Sadece estetik kaygılarla değil daha sağlıklı bir solunuma kavuşmak amacıyla da yapılabilen burun estetiği ameliyatları ile buruna istenen şeklin kazandırılması mümkün olabiliyor.

Rinoplasti ameliyatları ile sadece burun ucuna müdahale edilebildiği gibi burun kemerine ya da burun köküne de müdahale edilebilir.  Aynı zamanda kıkırdak dokuların yeniden şekillendirilmesi gibi amaçlarla da rinoplasti ameliyatlarının gerçekleştirilebileceğini belirtelim.Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Öncelikle ameliyatın kapalı ya da açık teknikle yapılabileceğini belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla rinoplasti nedir konusu kadar operasyonun hangi teknik ile gerçekleştirileceği önem taşıyor. Elbette  hastaların büyük bir bölümü iyileşme süresinin daha kısa olması nedeniyle operasyonun  kapalı teknikle gerçekleştirilmesini talep ediyor.

Ancak her hasta için kapalı tekniğin uygulanamadığını, mevcut burun yapısına ya da  ameliyat ile kazandırılacak olan burun şekline bağlı olarak açık tekniğin zorunlu olabileceğini de belirtmeliyiz. Operasyon genel anestezi ile gerçekleştiriliyor ve bu nedenle hastaların ameliyat esnasında acı ya da sızı hissetmeleri engelleniyor.

Klinik istirahatin ise çoğunlukla gerekmediğini belirtelim.  Ancak hastaların evde birkaç gün dinlenmesinde fayda olacaktır. Sonrasında günlük yaşantılarına ya da iş hayatına geri dönebilirler.  İyileşme süresi her hastada aynı olmuyor. Yapılacak müdahaleye bağlı olarak iyileşme süresinin birkaç hafta ya da birkaç ay sürebileceğini belirtmek gerekir.

Rinoplasti ameliyatları ile buruna kazandırılan şeklin % 100  görülebilmesi için yaklaşık 1 yıl beklemek gerekiyor.  Bununla birlikte hastaların sorunsuz bir iyileşme sürecinin yaşanması için doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almak gerekiyor. Bir süre sauna, hamam, havuz ya da denizden uzak durmakta fayda olacaktır.Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplasti nedir sorusunu en genel şekliyle burun ortasındaki cildin kesilmediği ve yumuşak dokuların açılmadığı ameliyat tekniği olarak tanımlayabiliriz. Bu teknik tercih edildiğinde tüm kesiler burun içine uygulanıyor ve bu nedenle ciltte herhangi bir ameliyat izinin kalması da mümkün olmuyor. Sunduğu avantajlar nedeniyle günümüzde sıklıkla tercih edilen bir ameliyat tekniği olduğunu da belirtebiliriz.Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Var mı?

Kimi zaman hastalar rinoplasti nedir konusuna erken yaşlarda ilgi göstermeye başlayabiliyor ve mevcut burun şeklini beğenmediği için bir an önce ameliyat olma talebinde bulunabiliyor. Ancak rinoplasti ameliyatlarında bir yaş sınırının olduğunun bilinmesi gerekir.  18 yaşından önce burun estetiği ameliyatı olması kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü burun gelişimini ergenlik dönemine kadar devam ettirir. Bu nedenle ameliyat olmak için öncelikle burun gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekir.  Bu da yaklaşık olarak 18 yaşa tekabül ettiğinden 18 yaş öncesinde rinoplasti ameliyatlarının uygun olmadığını belirtelim.Rinoplasti Sonrası Sigara Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hastalar rinoplasti nedir konusunda bazı hususlara dikkat etmelidir. Öncelikle sigara kullanımına kesinlikle izin verilmediğini bilmenizde fayda var.  Operasyondan 10 gün öncesinde tütün ürünleri kullanımını bırakmalısınız. Operasyondan sonra da iyileşme süreci tamamlanana kadar sigara kullanımının yasaklar listesinde yer aldığının altını çizelim.

Sigara içilmesi durumunda çok ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Sigara sadece ameliyattan sonraki iyileşme sürecini olumsuz etkilemekle kalmıyor. Aynı zamanda operasyon ile kazandırılan burun şeklinin bozulması gibi daha ciddi sıkıntılar da doğabilir. Bu nedenle operasyondan 10 gün öncesinde sigaranın bırakılması en doğru seçenektir.Rinoplasti Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şayet burun estetiği ameliyatı olmayı düşünüyorsanız rinoplasti nedir konusunda dikkat etmeniz gereken unsurları da bilmelisiniz.  Operasyondan sonra burun bölgesine kesinlikle darbe alınmaması gerekiyor. Bununla birlikte belirli bir süre boyunca vücudu zorlayan hareketlerden kaçınmak ve burun bölgesine dokunmamak da sorunsuz bir iyileşme süreci yaşamanız için önem taşıyor.  Operasyon sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiği doktorunuz tarafından size bildirilecektir.  Önerilere harfiyen uymalısınız.Prof. Dr. Altan YILDIRIM Rinoplasti Hakkında Bilgilendiriyor

Rinoplasti Hekimlerimiz
Temmuz 24, 2021
| Kulak Burun Boğaz (KBB)