korona virüs ve yoğun bakım

Korona virüs ve yoğun bakım süreçleri hakkında bu yazımızda “hastaların hangi durumlarda yoğun bakıma alındığı, yoğun bakımda COVID – 19 tedavisinin nasıl gerçekleştiği ve yoğun bakım tedavisinin ne kadar sürdüğü” gibi soruları cevaplamak istedik:

Korona Virüs ve Yoğun Bakım Süreçleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1- Korona Virüs Hastası Hangi Durumlarda Yoğun Bakım Ünitesinde Tedavi Edilir?

Korono virüse bağlı zatürre gelişmiş, bunun sonucunda akciğer vücuda yeterli oksijeni sağlamakta yetersiz kalmış ve maske ile ya da bir üst aşama olan solunum cihazı ile desteğe ihtiyaç duyulan hastalar yoğun bakıma alınarak ve tedavileri yoğun bakım servisinde devam ettirilir.

2- Korona Virüs COVID-19 Geçiren Her Hasta Mutlaka Yoğun Bakımda Yatar Mı?

Korona virüs COVID19 ile enfekte olan hastaların çoğu bu hastalığı daha basit semptomlarla ayaktan geçirirken, bir kısmı evde izole olarak, bir kısmı hastanede tedavi alarak, çok az kısmının da yoğun bakım servisinde tedavisi yapılır.

3- Yoğun Bakımda COVID19 Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yoğun bakımlarda korona virüs COVID19 un vücutta yarattığı tüm organ yetmezlikleri için ileri yaşam desteği şeklinde mücadele edilir. Akciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği  vs. gibi yetmezlikleri olan hastalara oksijen desteği, solunum cihazı desteği, diyaliz ile böbrek desteği ve kalp desteği gibi tedaviler yapılır.

4- Covid 19’lu Hastalar Hangi Belirtilerde Yoğun Bakıma Alınmalıdır?

Korona virüs COVID19 enfeksiyonuna bağlı akciğer yetmezliği başta olmak üzere diğer organlarda da yetmezlikleri gelişmiş olan hastalar yoğun bakıma alınır. 

5- Yoğun Bakımda İdeal Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Korona virüs teşhisli bir hastanın yoğun bakım servisindeki tedavi süresi hastanın bünyesine ve tedaviye vereceği yanıta bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Hasta virüsün vücudunda oluşturduğu tüm olumsuzlar ortadan kalkıp, solunum gibi yaşamsal faaliyetlerini kendi başına yapana kadar bu serviste tedavi altında olmalıdır.

6- Covid19 Tedavisinde Yoğun Bakım Süreçleri Hangi Hastalarda Vahim Sonuçlar Doğurur?

COVID19 enfeksiyonuna bağlı olarak entübe edilip solunum destek cihazına bağlanan hastalarda mortalite yani hastayı kaybetme oranı %50nin üzerindedir. 

7- Ağırlıklı Olarak Yoğun Bakıma Alınan Korona Virüs Hastalarının Öyküsü Ve Profili Nedir?

Korona virüs COVID19 enfeksiyonu daha çok 60 yaş üzeri ve kronik rahatsızlıkları (hipertansiyon, şeker, kanser, KOAH vs gibi) olanların yaşamında daha fazla tehdit oluşturmaktadır.

Hekim profilini görüntüleyin:

Uzm. Dr. İlker GÜNDÜ

Nisan 15, 2020
| Anestezi ve Reanimasyon