Antibiyotik farkındalık haftası için BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi’nden Ecz. Elif GÜNER antibiyotiğin yanlış kullanımlarına dikkat çekerek önemli bilgiler paylaştı.

Antibiyotiklerin uygunsuz kullanımları nedeniyle oluşan antimikrobiyal direnç hem dünyada hem de ülkemizde halk sağlığını etkileyen büyük bir sorun haline gelmiştir. Ülkemizde antibiyotikler en çok kullanılan ilaçlar içerisinde olup bunların önemli bir kısmını gereksiz ya da yanlış kullanımlar oluşturmaktadır. Hekim önerisi ve eczacı danışmanlığı olmadan kullanılan antibiyotikler, sonu ölümlere varabilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Güncel veriler dirençli bakterilerin  neden olduğu enfeksiyon hastalıklarının  dünyada halk sağlığı için birincil tehdit haline geldiğini göstermektedir.

Antibiyotiklerin Uygunsuz ve Hatalı Kullanımına Dikkat!

Tıp, veterinerlik, tarım ve hayvancılık gibi geniş bir kullanım alanı bulan antibiyotiklerin aşırı ve hatalı kullanımları sonucu bakteriler çeşitli mekanizmalarla antibiyotik moleküllerine karşı direnç kazanmakta ve dirençli suşlar tedaviyi güçleştirmektedir. Uygunsuz antibiyotik kullanımına verilebilecek en yaygın örnekler, gerek olmadığı halde (soğuk algınlığı, grip vb durumlarda) kullanılması, gerekli olmadığı halde aynı anda birden fazla kullanılması, düşük/yüksek doz kullanılmasıdır. Uygunsuz kullanımla direnç kazanan bakteri öldürülemeyip başkalaşmaya ve çoğalmaya devam ettiğinden, toplumda hızla yayılarak diğer insanlarda da enfeksiyonlara neden olmaktadır. Eldeki moleküller zamanla işe yaramaz hale gelmekte veya kullanım dozları yükselmektedir. Bu durum hastanın yaşam konforunu düşürmekte, iyileşme süresini uzatmakta, ilaç yan etkilerinin görülme sıklığını artırmakta, hastanede kalış süresini uzatmakta, sağlık maliyetlerini yükseltmekte ve hastaya düşen mali yükü artırmaktadır.

Direnç nedeniyle, araştırmaların çok azaldığı günümüzde, etkili antibiyotikler olmadan, kolaylıkla tedavi edilebilecek bir enfeksiyon hastalığı bile, direnç nedeniyle ölümcül olabilmekte; yoğun bakım, organ nakli, kanser kemoterapisi, yeni doğan bebeklerin bakımı veya kalça ya da diz protezi ameliyatı gibi yaygın cerrahi işlemlerin uygulanması zorlaşmaktadır. Dirençli bakterilerin gelişmesinin durdurulması için tek çare akılcı kullanımdır. Akılcı antibiyotik kullanımı için; hızlı tanı sonrası, doğru antibiyotik; uygun yoldan, etkin dozda, belirli aralıklarla, belirlenmiş süreyle verilmelidir.

Akılcı kullanım ile antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Antibiyotiğin akılcı olarak kullanımı sağ kalım, komplikasyon ve kronikleşmenin önlenmesi, hastalık şiddetinin azaltılması ve hastalık süresinin kısaltılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu konuda her geçen gün farkındalık artmakta ve antibiyotiğin akılcı kullanımına dünya çapında aktif katılım sağlanmaktadır.

Antibiyotik Farkındalık Günü

Avrupa Parlamentosu 2008 yılında antibiyotik direncine dikkat çekmek için, 18 Kasım’ı “Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” olarak ilan etmiştir. Bunun yanında bu güne denk gelen hafta Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” olarak kabul edilmiş ve antibiyotik direnci konusunda küresel olarak farkındalık oluşturulması ve iyi uygulamaların teşvik edilmesi amaçlanmıştır. Bu özel günler dolayısıyla bizler de kullanımda olan antibiyotik moleküllerinin en ideal şekilde kullanılmasını umuyor ve sağlıklı günler diliyoruz.

BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi – Ecz. Elif GÜNER

Kasım 18, 2019
Güncel Sağlık Haberleri